Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,29 marca
Imienieny:
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
WARSZTATY KULINARNE W SKARŻYNIE
obrazek
W dniach 3 i 5 listopada 2017 roku w strażnicy OSP Skarżyn odbyły się warsztaty kulinarne w których wzięło udział również siedmiu mieszkańców naszej wsi. Projekt „Z babcinego ogrodu pięknie i smacznie” był realizowany przez Skarżyńskie Stowarzyszenie Osób z Inicjatywą. Z założenia miał on na celu budowanie tożsamości lokalnej oraz włączenie społeczne na obszarze aktywności Lokalnej Grupy Działania – Turecka Unia Rozwoju. Współfinansowany został ze środków unijnych w działaniu: Wsparcie dla rozwoju lokalnego, w ramach inicjatywy LEADER, oraz w poddziałaniu: Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Operacje te stanowią elementy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W piątek zajęcia prowadziła dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka, która na co dzień zajmuje się historycznymi i współczesnymi kontekstami kuchni staropolskiej oraz regionalnej. Jest autorką kilkunastu publikacji naukowych i popularno-naukowych w tym w Kwartalniku Historii Kultury Materialnej, Przeglądzie Historycznym, Coloquia Ethnologica i Coloquia Humaniorum. Jest współautorką edycji „Kucharza doskonałego" oraz współautorką wyboru przepisów kulinarnych z najstarszych książek kucharskich regionu kujawsko-pomorskiego. Współpracowała z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia oraz Muzeum-Pałacem w Wilanowie. Obecnie pracuje w Zespole Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, pracuje przy organizacji Festiwalu Smaku w Grucznie, największej kulinarnej imprezy w województwie kujawsko-pomorskim. Organizuje również turnieje kulinarne i warsztaty w Dolinie Dolnej Wisły.
Przez cztery godziny prelegentka przekonywała licznie zebranych słuchaczy ze Skarżyna i okolicznych miejscowości o walorach starych sprawdzonych potraw, przypraw oraz ziół z polskich pól, łąk i ogródków. Przekonywała o niezwykłych właściwościach smakowych i zdrowotnych gęsiny, mięsa z kaczki, czy wołowiny sprawionych według starych przepisów. Interesowała się również naszą lokalną kuchnią i potrawami charakterystycznymi dla tego regionu.
W niedzielę odbyły się zajęcia praktyczne, które oprócz dr. Aleksandry Kleśty-Nawrockiej prowadzili dwaj kucharze z hotelu „Ikar” w Bydgoszczy: Tomasz Welter i Łukasz Pawlicki. Ta ekipa Slow Food /organizacja i jednocześnie ruch społeczny skupiający osoby zainteresowane ochroną tradycyjnej kuchni / z województwa kujawsko-pomorskiego przygotowała dla uczestników warsztatów niezwykle oryginalne potrawy: confitowaną gęś na grzybowym kaszotto z marynowaną dynią i kaczkę marynowaną w oleju z pestek dyni podaną na puree z brukwi z piklowanym bakłażanem. Była też wołowina oraz zupy fasolowo-brukwiowa i dyniowa. W przygotowaniu potraw brali udział tutejsi mieszkańcy. Zajęcia zakończyły się degustacją niezwykłych przysmaków i dyskusją o nowych doznaniach podniebienia.
Eksperymentujących uczestników warsztatów odwiedził gospodarz gminy Kawęczyn - Wójt Jan Nowak oraz Pani prezes Zarządu LGD - TUR Magdalena Ciołek.

SD
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ