Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,29 marca
Imienieny:
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
XLIV Sesja Rady Gminy
obrazek
Radni w dniu 5 września spotkali się na XLIV Sesji Rady Gminy Kawęczyn. Podczas obrad jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej gminy na rok 2018; wyrażenia zgody na bezpłatne przejęcie umową użyczenia pomieszczeń znajdujących się w budynku strażnicy OSP w Skarżynie; zrzeczenia się odszkodowania za nieruchomości przeznaczone na realizację inwestycji drogowej pn. „Rozbudowa drogi krajowej nr 83 na odcinku Marianów – Kowale Pańskie w zakresie budowy ciągu rowerowego” z gminnego zasobu Gminy Kawęczyn; wyrażenie zgody na odpłatne obciążenie nieruchomości położonych w obrębie 0008 Kawęczyn oraz w sprawie statutu Gminy Kawęczyn.
Gościem Rady Gminy był major Sylwin Donart z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie. Jego wystąpienie dotyczyło tworzącej się 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której jeden z pięciu batalionów będzie miał siedzibę w Turku. Objaśnił on zasady rekrutacji do służby wojskowej, które rozpoczynają się złożeniem wniosku do WKU w Koninie. Ochotnika zapoznaje się z warunkami pełnienia służby, pokazując mu jednostkę wojskową, obiekt koszarowy. Komisja rekrutacyjna kwalifikuje osobę do powołania. Po przejściu tego etapu, następuje skierowanie na komisję lekarską oraz badania psychologiczne. Po zaliczeniu wszystkich szczebli odbywa się szkolenie podstawowe lub wyrównawcze. To drugie, trwające 8 dni - dedykowane jest tym, którzy byli już w wojsku i są żołnierzami rezerwy. Podstawowe w wymiarze 16 dni - skierowane jest do tych, nie będących nigdy w nim. Po jego odbyciu, następuje przysięga, a po niej pełnienie służby: rotacyjnie bądź dyspozycyjnie. Ta pierwsza polega na pełnieniu służby w batalionie przez co najmniej dwa dni w miesiącu, w dni wolne od pracy, a w okresie letnim przez 14 dni trwa szkolenie zintegrowane poligonowe. Z kolei druga, to służba żołnierza w dyspozycji. Swoje wyposażenie przechowuje w domu. Kiedy jedzie na służbę rotacyjną lub kiedy jest wzywany w trybie natychmiastowego stawiennictwa, to wraz z indywidualnym wyposażeniem stawia się w swoim batalionie. Żołnierz otrzymuje ekwiwalent finansowy, wyżywienie, zakwaterowanie, pokrycie kosztów dojazdu. Major Sylwin Donart zachęcił wszystkich do rozpropagowania informacji o służbie.
Marcin Mazurek – opiekun obiektów sportowych przypomniał o I Gminnym Turnieju Sołectw, organizowanym w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jan Nowak – Wójt Gminy Kawęczyn oraz Piotr Gebler – Przewodniczący Rady Gminy Kawęczyn złożyli sprawozdania za okres międzysesyjny, a całości obrad przysłuchiwali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie z opiekunem Bożeną Tylak – wicedyrektorem.

Paulina Woźniak

Źródło: Kawęczyniak
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ